Най-дразнещите правописни грешки, или защо е важно да си грамотен!


Едно време, когато нямаше интернет (да, толкова съм стара), никой не знаеше как пишеш. В училище си гледахме тетрадките, колкото да си видим почерка и да се възхищаваме на онези, които пишат красиво. А относно правописа, само учителките знаеха кой какви грешки прави и ги подчертаваха и поправяха с червено.

Най-дразнещите правописни грешки

В наши дни обаче, както правописните, така и умствените ни способности са изложени пред широка публика, защото всеки пише коментари и мнения в знайни и незнайни социални мрежи и форуми. Тук дори няма да коментирам неприятната шльокавица (или маймуница), тъй като ni6to ne se razbira kogato pi6ete taka! 

И тъй като отдавна не правя забележки за правопис, като някоя лелка (освен на приятелите ми в чатовете, но те знаят,  че ги обичам), реших да събера тук най-дразнещите правописни грешки. Ако не науча някои на нещо (все пак съм учител по български език по образование), то поне с грамотните да се посмеем заедно. 

P.S. Грешките не са степенувани по честота или глупавост, редът е случаен.

1. Запетайките

Чували ли сте за митичното същество Чупакабра? Почти толкова митични са и запетайките за много индивиди. Защо ли трябва да слагам този странен, миниатюрен, завъртян знак? Защото нищо не се разбира в противен случай! Ще дам един пример, който наскоро видях в някаква страница във фейсбук (съжалявам, че не мога да дам кредит, не помня името):

  • „Прекрасната Малина и синът ѝ Симеон вече на 32 години“ 

Чакайте, и двамата ли са на по 32 или двамата общо са на 32? 

Другият пример, който много обичам е следният:

  • „Обичам да готвя баба си и кучето си“ и вечният коментар към това: „Използвай запетая, спаси живот“. 

Основните правила за това, кога се пише запетая, са много добре описани тук.

Най-дразнещите правописни грешки - снимка

2. Вие и вие

Много от интернет потребителите са чували, че понякога вас, вие, вашите и т.н. се пише с главна буква. Обаче, не знаят правилото и пишат навсякъде Вие и Вас, надявайки се да изглеждат по-грамотни и никой да не забележи.


От мен да знаете, когато се обръщате към много хора, се използва „вие“ с малка буква. Когато се обръщате към непознат, към някой по-висшестоящ или просто искате да използвате учтива форма, тогава се пише „Вие“ с главна буква. И запомнете, когато се обръщате към всички членове на фейсбук група, или към всички читатели на вашия блог, тогава използвате формата с малка буква!


3. Здравей те

Думата „Здравей“ не е глагол, което означава, че не се спряга. Колкото и да ви е странно, нямаме форми „Здравей те“, „Здравей аз“, „Здравей ние“ и прочее спрежения.


„Здравей“ е единствено число на думата, „Здравейте“ е множествено число.


Толкоз!

4. И и Й

Може би „любимата“ ми грешка. Спомняте ли си примера с Чупакабра по-горе? Според мен, Й е по-митично създание и от запетайката. Изключително често чета бисери от сорта на „промоциЙ“, „стриЙ“, „моЙте“ и още и още. Правилото е просто: независимо каква е формата на думата в единствено число, в множествено число, няма Й. Така правилните форми са както следва:

  • промоция – промоцИИ
  • стрия – стрИИ
  • мой -моИте

По въпроса бях чела лаф из социалните мрежи, който звучеше като съвсем просто правило: 


„Ако не е римски император или химичен елемент, думата не завършва на Й“.


Най-дразнещите правописни грешки - снимка 2

5. Л и У

Ами в наши дни сме полиглоти. Факт е, че много деца още от съвсем малки започват да запаметяват и използват думи на чужди езици и предимно на английски. Но, проблемът идва, когато се опитваме да кирилизираме тези думички. Много често виждам написани и чувам да се изговарят думи от чужд произход с Л, вместо У:

  • иЛ, вместо иУ (произлиза от английското eww, изразяващо отвращение);
  • ваЛчер, вместо ваУчер (произлиза от английското voucher);
  • КаЛфланд, вместо КаУфланд (произлиза от немски – Kaufland);

Както виждате в примерите, оригиналните думи никъде не съдържат Л, затова следващият път, когато решите да пишете подобни неща на кирилица, най-добре транскрибирайте, според изписването на чуждицата.

6. Незнам

Дали човекът, който пише така, директно си завява, че нищо не знае?


Знам е глагол, а "НЕ" е частица за отрицание.


Затова, се пише НЕ ЗНАМ (за разлика от неграмотен, което се пише слято).

7. Пълен и кратък член


Правилото е следното: когато съществителното име играе ролята на подлог (тоест извършва или търпи действието), тогава се членува с пълен член.


  • УченикЪТ обича трудностите. 

Но,

  • Трудностите обичат ученикА.

Много от пишещите не знаят правилото (не знам по каква причина), винаги използват само кратък член или само пълен (защото са чували, че има нещо такова, но не знаят кога се ползва). Най-лесният начин да проверите е да замените думата, с която се колебаете с „той“ или „него“.   Ако замените с „той“ и изречението остава смислено, тогава пишем пълен член, ако замените с „него“ без да загубите смисъла, тогава пишем кратък член.

Най-дразнещите правописни грешки - снимка 3

8. Ах, тези тирета 

Някои хора са чували, че след „по“ следва тире. Да, ама не винаги. И като не се знае правилото, се получават изрази от рода на:

  • „У нас ходя само по-гащи“


Запомнете, след „по“ се пише тире, само ако става въпрос за сравнителна степен.


Например:

  • хубав, по-хубав, най-хубав

В други случаи, пишещият няма никаква идея какво аджеба е тире, и се пише „по хубав“ и „най хубав“. Да, това също не е правилно.

9. „НаЩе не ми дадоха никКВи пари“

При разговорна реч е нормално да пропускаме и сливаме букви. Но не е правилно да пишем така, както говорим.


В горния пример думата „НАЩЕ“ идва от пропускане на буквата и в думата „нашите“. Така ш и т се сливат и ни звучи като Щ. Ако искате да го напишете така, както го изговаряте, следва да изглежда така: „наш‘те“, където горният апостроф означава липсващата буква. Същото нещо важи и за „к‘во“ и „‘що“.


10. Пишем каквото чуваме, и каквото стане

Тук ще изброя някой от най-дразнещите изписвания на думи и изрази, които просто трябва да се знаят как се изписват, т.е. няма определено правило:

  • БисквиДи (бисквиТи)
  • ЕКспресо (еСпресо)
  • ЧаСна (чаСТна)
  • АбитЮрент (абитуриент)
  • МеСни (МеСТни)
  • АнцуК (анцуГ)

Говорейки за писане на това, което чуваме, няма как да не ви споделя две грешки от един много популярен женски форум, които не са често срещани, но определено са много смешни.

  • Диванчи праз (вместо диван чапраз; етимология на израза тук);
  • Конски паци (вместо кон с капаци);

Най-дразнещите правописни грешки - снимка 4

Готино е да си грамотен!

Много пъти съм чувала оправдания, че в интернет не е важно как пишеш. Но, пък веднага си личи, ако си неграмотен. Ако в интернет пишеш правилно, значи и наистина си грамотен. Никой не може да ме убеди, че иначе пишем супер правилно, но видиш ли, тук бързах, тук мислих какво да напиша и затова сгреших. А и всеки може да сгреши веднъж, но когато редовно се пишат глупости, изводът е ясен. Да, грамотността е изключително важна, и аз много съжалявам, че в училище не се обръща достатъчно внимание на това. А вие ако искате да сте грамотни, четете повече книжки и по-малко социални мрежи и форуми!

Кои са най-дразнещите правописни грешки за вас?

хохо,
Teo

Изображения: Unsplash и Pixabay

Сподели:

0 Коментари